Partynski Aktualności Dziecko u stomatologa

Dziecko u stomatologa

O zęby dziecka trzeba dbać już od najmłodszych lat. Od samego początku należy też przyzwyczajać potomka do regularnych wizyt u stomatologa i przekazać mu podstawowe zasady higieny jamy ustnej oraz przyjaznej dla zębów diety.

Kiedy pierwszy raz z dzieckiem do dentysty

Pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się pół roku po ukazaniu się pierwszego ząbka, a najpóźniej w okolicy pierwszych urodzin. Będzie to „wizyta adaptacyjna”, by w przyjaznej atmosferze oswoić dziecko z gabinetem i obecnością lekarza. Dentysta Olsztyn obejrzy ząbki i zgryz małego pacjenta. W razie nieprawidłowego zgryzu rodzice zostaną poinformowani o możliwościach leczenia lub zapobiegania wystąpieniu jego wad. Na koniec wizyty zazwyczaj jest czas na nagrodę od lekarza, czyli dyplom lub naklejkę za odwagę.

Zabiegi stomatologiczne u dziecka

W idealnym przypadku pierwsza wizyta dziecka odbywa się, zanim dojdzie do problemów z zębami, czy co gorsze, stanów zapalnych połączonych z bólem. Jeśli jednak jest to konieczne, dentysta Olsztyn usunie próchnicę i założy wypełnienie, wykona leczenie kanałowe zębów mlecznych, opanuje stan zapalny dziąseł, a nawet dokona ekstrakcji. W gabinecie stomatologicznym możliwe jest też wykonanie u małych pacjentów zabiegów profilaktycznych: lakowania bruzd zębowych czy fluorowania zębów.

W celu ochrony zębów dziecka przed próchnicą i wadami zgryzu nie wystarczy tylko odpowiednia higiena jamy ustnej. Rodzice powinni jak najszybciej odstawić butelkę na rzecz zwykłego kubka oraz ograniczyć używanie smoczka.