Partynski Hobby i zainteresowania Na jakie cechy paszy dla koni zwracać uwagę?

Na jakie cechy paszy dla koni zwracać uwagę?

Konie to piękne, silne i mądre zwierzęta, które towarzyszą nam od niepamiętnych czasów. Ich dobry stan zdrowia oraz możliwości zależą jednak bezpośrednio od tego, jaką karmę im podajemy. W związku z tym warto zwracać uwagę na kilka ważnych jej cech.

Karma dopasowana do okresu życia konia

W zależności od tego, czy mamy do czynienia ze źrebakiem, klaczą-matką czy ogierem rozpłodowym, musimy liczyć się z tym, że każdy z tych koni będzie miał inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze. Warto więc dobrze przemyśleć kwestię jego karmienia, by zapewnić mu optymalny dostęp do białka, witamin, minerałów czy związków potrzebnych do uwolnienia energii.

Dopasowanie do rodzaju wykonywanej pracy

Również kwestia pracy jest bardzo ważna w przypadku koni. Zwierzęta, które wykonują cięższą pracę albo są zwierzętami sportowymi, będą bowiem mieć inne potrzeby niż konie bytujące, których wysiłek jest ograniczony. Warto zatem dostosować dietę również do tego, czym aktualnie będzie zajmował się koń.

Suplementacja i uzupełnianie składników, których jest mniej w naturalnej diecie

Na kondycję zwierzęcia oraz jego zapotrzebowanie wpływa też bardzo istotnie rodzaj pastwiska albo to, czy wybieramy dla niego gotowe pasze dla koni hodowlanych. Niezależnie od tego, na który rodzaj karmienia jesteśmy obecnie zdecydowani, zawsze należy dokładnie mu się przyjrzeć pod kątem dostosowania do wyżej wymienionych czynników indywidualnych. W ten sposób można dobrać też optymalne suplementy, które wspomogą zdrowie i rozwój konia.